לחצו כאן למעבר לתפריט הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן חלק תחתון
הרשמה לניוזלטר

איך יודעים שהגיע הזמן לעשות שינוי בקריירה?

Jolt-logo-square
 • Jolt Team
 • 17 ביוני
 • 12 דקות
ווטסאפ
Whatsapp
ווטסאפ
אימייל
Email

בעבר הלא רחוק, רוב האנשים עבדו במקום עבודה אחד כדי לשמור על ותק וזכויות, ומעטים מהאנשים החליטו על שינוי קריירה בשלב זה או אחר בחייהם המקצועיים. כיום, רבים מהאנשים מחליטים לעשות שינוי בקריירה מסיבות שונות ומגוונות, עליהן נרחיב בהמשך הכתבה. סקר שנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארצות הברית (2016) מגלה כי האמריקאים מחליפים מקום עבודה אחת ל-4.5 שנים בממוצע, אך יש הבדל משמעותי בין שינוי בקריירה הכולל לימודים והסבה מקצועית לבין שינוי מקום העבודה.

איך תדעו שהגיע הזמן עבורכם לעשות שינוי בקריירה? המומחים ממליצים לענות על השאלות הבאות כדי לדעת האם הגיע הזמן לשינוי בקריירה:

 • האם אתם מרוצים מהעיסוק הנוכחי וממקום העבודה שלכם?
 • האם אתם סובלים במקום העבודה?
 • האם העבודה הנוכחית משעממת אתכם וגורמת לכם לתסכולים ולייאוש?
 • האם העבודה סיזיפית ואינה מאתגרת אתכם יותר?
 • האם אתם אוהבים את המקצוע והעשייה?
 • האם אתם מרגישים כי היכולות האישיות שלכם אינן באות לידי ביטוי בעיסוק הקיים?
 • האם אתם קמים בבוקר ללא חשק ללכת לעבודה?
 • האם במוצאי שבת אתם סובלים מהמחשבה על עבודה ביום ראשון?

למעשה, אם איבדתם מוטיבציה ועניין בעיסוק הנוכחי, אם יש לכם חלום ישן נושן ואתם מעוניינים להתמקד בתחום עיסוק חדש בו תוכלו לפרוח ולפתח קריירה מנצחת, ואם צרכי השוק השתנו או שהמקצוע הופך לפחות רלוונטי ומבוקש – כנראה שהגיע הזמן לחשוב על הסבה מקצועית ושינוי קריירה משמעותי. 

לעיתים, אתם יכולים לגלות לאחר מענה לשאלות שהצגנו למעלה, כי אתם אוהבים את המקצוע שלכם ורק זקוקים לשינוי מקום העבודה בגלל שאינכם מסתדרים עם המעסיק ו/או חברי הצוות. יש מקרים בהם תיווכחו לדעת כי אינכם זקוקים לשינוי קריירה אלא רק לשנות את צורת וסגנון עבודה, לדוגמה להפוך משכירים לעצמאים ולנהל עסק. לכן, כדאי לפנות גם לגורמים מקצועיים כדי לקבל ייעוץ והכוונה מקצועית, ורק לאחר שבחנתם את נושא שינוי הקריירה מכל הזוויות כדאי לקבל החלטה האם לעשות הסבה למקצוע אחר.

צעדים שכדאי לעשות לפני קבלת החלטה על הסבה מקצועית

ההחלטה לשנות מקצוע ולהתחיל בקריירה חדשה אינה פשוטה, ורוב האנשים חוששים משינוי קריירה, במיוחד אם יש להם כבר משפחה וילדים, שכר טוב, ותק, תנאים מתגמלים במקום העבודה וכד’. יחד עם זאת, אין צורך לחשוש משינוי קריירה בכל גיל, גם בגיל 40 או 50, אך חשוב לתכנן את השינוי ומומלץ לפנות לייעוץ ולהכוונה מקצועית כדי לקבל החלטה סופית.

רגע לפני שאתם נרשמים לקורס, ללימודים לתואר ראשון או שני ולפני שאתם מתחילים על שינוי בקריירה כדאי לכם לבצע כמה שלבים מקדימים כגון:

 • כדאי לבדוק מה אתם אוהבים בעיסוק הנוכחי ולבחון אילו כלים רכשתם במהלך השנים במקום העבודה. לעיתים תגלו כי אתם אוהבים את המקצוע ולמעשה כדאי רק להחליף את מקום העבודה.
 • מומלץ לעצור לרגע ולבדוק את כל מה שאהבתם בתחנות השונות שעברתם בחיים החל מתקופת הלימודים ועד היום. כך תגלו את החוזקות שיש לכם ותוכלו לקבל החלטה נכונה לגבי שינוי הקריירה.
 • מומלץ להתחיל לבדוק אפשרויות תעסוקה הנראות כמתאימות לכם, יש להתייחס ליכולות ולחוזקות האישיות והמקצועיות, לסביבת העבודה המתאימה לכם, לניסיון החיים, לעקרונות החשובים עבורכם בחיים ועוד.
 • כדאי להכין תוכנית עבודה עם שלבים שעליכם לבצע כדי לעשות שינוי בקריירה, לדוגמה לימודי הייטק, קורס מקצועי ממוקד, בדיקת מקצועות מבוקשים בשוק, בדיקת שכר ממוצע במקצוע המעניין אתכם וכו’.

עולם העבודה משתנה כל הזמן

חשוב לזכור כי עולם העבודה משתנה במהירות גבוהה, יש שינויים כל הזמן כמו מקצועות חדשים הנוצרים עם הזמן ומקצועות החולפים ונעלמים לגמרי. המגמה כיום בקרב המעסיקים היא לגייס עובדים היברידיים, כלומר עובדים בעלי כישורים ויכולת מקצועיות בכמה תחומים ולא רק בתחום אחד. 

למעשה, הביקוש למשרות היברידיות מאפיין את ההייטק, מאחר ומעסיקים זקוקים לעובדים המסוגלים לבצע כמה משימות במקביל. כך הם חוסכים בעלויות ובמשאבים, הם לא צריכים לגייס לכל פרויקט עובדים אחרים, ויש מומחים הטוענים כי שוק העבודה צועד בכיוון המשרות ההיברידיות. לכן, לא צריך לזרוק לפח את הידע, הכלים והניסיון התעסוקתי הקודם, לעיתים אפשר לעשות הסבה מקצועית ולהתקדם מבחינת קריירה במקום העבודה הנוכחי.

במצבים מסוימים כדאי לרכוש ידע וכלים נוספים כדי להתמודד על תפקידים חדשים בארגון, ויש מצבים בהם עדיף לעשות שינוי משמעותי בקריירה ולבחור מקצוע חדש שאינו קשור לעיסוק הנוכחי. כך לדוגמה, עובדי הייטק רבים מעוניינים להמשיך לעבוד בחברות ההייטק בגלל התנאים המעולים, זו גם הסיבה מדוע רבים מחליטים לעשות הסבה מקצועית להייטק, ויש עובדים המרחיבים את הידע וסל הכישורים שלהם כדי לעבור לתפקידים מעניינים ומאתגרים יותר. 

למה כדאי לעשות הסבה להייטק?

הסבה מקצועית מאפשרת לאנשים לעשות שינוי משמעותי בקריירה ולפתח מיומנויות חדשות. רבים בוחרים לעשות הסבה להייטק בגלל התנאים המעולים, סביבת העבודה המודרנית, האתגרים הרבים בעבודה והאפשרות לעבוד מהבית בחלק מהתפקידים. יש לא מעט יתרונות בהסבה מקצועית להייטק, חשוב לציין כי לא חייבים להירשם לתואר ראשון במדעי המחשב או ללמוד במכללה להכשרת הנדסאי תוכנה, מאחר וכיום ניתן ללמוד קורס קצר וממוקד ולהשתלב בהייטק בקלות.

ההייטק זקוק לעובדים רבים, יש ביקוש רב למגוון רחב של תפקידים, לא רק תפקידי פיתוח ותכנות. כדי להיכנס להייטק בקלות כדאי להתמקד בתפקידים הנכונים והמתאימים לכם ביותר, יש אפשרויות נפלאות להסבה להייטק כמו קורס פיתוח עסקי, פיתוח מכירות, ניהול לקוחות בהייטק, שיווק ופרסום דיגיטלי, ניהול מוניטין מקוון, קידום אתרים (SEO), בדיקות תוכנה (QA) ועוד.

לסיכום, שינוי בקריירה אפשרי בכל גיל, גם מעל גיל 40, אך כדאי לעשות הסבה מקצועית לאחר הכוון תעסוקתי, בדיקות שונות וייעוץ.

 • ppc-manager

  מחקר תפקיד PPC Manager

  מחקר התפקיד המלא עבור מנהלי ומנהלות קמפיינים או באנגלית ppc עם כל המידע על אופציות לקידום, הכשרות, אפשרויות קידום ועוד
  קראו עוד
 • ג’ולט וובינר – מהם תפקידי הג׳וניור הכי מבוקשים בהייטק?

  כל מה שרציתם לדעת על שיווק דיגיטלי בהייטק החל משכר, סוגי תפקידים, אפשרויות קידום, תנאי קבלה ואיך בכלל נכנסים לתחום
  קראו עוד
 • המדריך ללימודי הייטק

  איך מתקבלים למסלול לימודי הייטק, איך מנווטים בעולם הקורסים ובוחרים מסלול לימודי הייטק, מה הקשיים שתיתקלו בהם לאורך הדרך, ומתי תקצרו את פירות ההצלחה? נפרט הכל במדריך הבא.
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד HR Manager

  מנהל/ת ה-HR (משא״ן, משאבי אנוש) מנחה ומנהל/ת את כלל הנושאים הקשורים בניהול כוח האדם בארגון. התפקיד כולל ניהול שינויים ארגוניים (שינויי צוותים, העלאה למשרה מלאה, שינויי טייטלים), גיוס עובדים, תנאי...
  קראו עוד
 • ממה בנוי סטארט אפ? מבנה ארגוני בחברות הייטק קטנות

  שינוי קריירה הוא צעד משמעותי. הסבה להייטק דורשת המון עבודה עצמית, והבנה שמדובר בתהליך - לא מדובר בלמידה נקודתית אלא מתמשכת. כניסה לעולם ההייטק לוקחת כ-6-3 חודשים בממוצע, אבל אם...
  קראו עוד
 • איך צריכים להיראות קורות החיים שלכם?

  כתיבת קורות חיים היא אחת המשימות הראשונות והחשובות בתהליך חיפוש העבודה. האופן בו תבחרו לכתוב אותם, הוא משמעותי וחשוב לסיכויי ההצלחה שלכם.
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד Operations Manager

  Operations Management היא כותרת לתפקידים רבים ומגוונים בעולם ההייטק ומחוצה לו, שכוללים בבסיס שלהם ניהול מערכות ואנשים. מטרתו העיקרית של התפקיד, היא להוות גורם מקשר בין כלל הגורמים בחברה או...
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד – מה זה HR Recruiter

  מה עושים מגייסים או hr recruiter בהייטק. המחקר המלא והמעמיק עם דרישות מעסיקים וציפיות שכר וגם אפיקים תעסוקתיים
  קראו עוד
 • מדריך למציאת משרות הייטק ללא ניסיון

  מרגישים שהקריירה הבאה שלכם מחכה לכם מעבר לפינה, אבל לא יודעים איך למצוא עבודה בהייטק ללא ניסיון? אנחנו נעזור לכם למצוא את התפקיד הבא שלכם. בין אם אתם אנשי מקצוע...
  קראו עוד
 • ג’ולט וובינר – איך מתקבלים לעבודה בחברת Monday.com?

  כל מה שרציתם לדעת על איך להתקבל לעבודה בחברת Monday.com, ראיונות עבודה, משימות בית ועוד
  קראו עוד
 • move to hitech

  מדריך: כך תבצעו הסבה להייטק בצורה הטובה ביותר

  מידה וכבר יש לכם ניסיון בענפי התעשייה השונים, הסבה להייטק תאפשר לכם להביא לידי ביטוי את הכישורים שיש בידכם כיום באופן המספק והמתגמל ביותר. כיצד תבצעו הסבה להייטק באופן הנכון...
  קראו עוד
 • אנגלית בהייטק – למה צריך את זה?

  המיילים, התקשורת הפנימית, השיחות עם הסניפים בחו״ל, פגישות עם לקוחות מעבר לים, פרוטוקולים וחומרים שיווקיים - איטס אול אין אינגליש! בכפר הגלובלי שהולך ונהיה קטן וקרוב יותר - כולם מיישרים...
  קראו עוד