לחצו כאן למעבר לתפריט הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן חלק תחתון
הרשמה לניוזלטר

מילון מושגים בהייטק

Jolt-logo-square
 • Jolt Team
 • 13 במאי
 • 12 דקות
ווטסאפ
Whatsapp
ווטסאפ
אימייל
Email

יועצי הלימודים של ג’ולט מקבלים פניות רבות בבקשה להכין מילון מושגים בהייטק, החל משאלות כמו ״מה זה הייטק? מה זה סטארטאפ? איך עושים אקזיט? מה עושים בהייטק?״ ועד ״למה כדאי לעבוד בהייטק בארץ או בחו”ל?״ לכן החלטנו לרכז את המושגים החשובים והנפוצים ביותר כדי לסייע לכם להבין את המשמעות שלהם.

תעשיית ההייטק ממשיכה לדהור קדימה, וכיום כבר כולם יודעים כי ההייטק בישראל הוא מנוע הצמיחה של המשק המקומי והגורם העיקרי ליציבות הכלכלית שמשפיעה על כולנו. ההייטק הפך למנוע ייצור העושר המרכזי גם בעולם, ולאחר תקופת הקורונה נוצרו הזדמנויות משתלמות  ואטרקטיביות לנשים וגברים בכל הגילאים מאחר ויש משרות פנויות רבות. בעתיד הקרוב, חברות ההייטק בארץ ובעולם צפויות לגייס עוד מיליוני אנשים העובדים כיום במשרות בתעשיות אחרות וכמובן גם צעירים רבים ומוכשרים. 

כדי לא לפספס את ההזדמנות הקורצת לשינוי משמעותי בקריירה ולהסבה מקצועית המאפשרת לכם להשתלב במשרות נחשקות בהייטק, אפשר לרכוש הכשרה מקצועית למגוון מקצועות בג’ולט ולהיות חלק מקהילה תוססת ומצליחהבוגרי מרכז הקריירה שלנו. 

רגע לפני שאתם נרשמים לקורסים או שולחים קורות חיים למעסיקים – מומלץ לקרוא ולהכיר את מושגי היסוד החשובים ביותר בהייטק. הכרות עם המושגים תסייע לכם בקידום הקריירה וגם תוכלו להבין מושגים חדשים שטרם נתקלתם בהם בעבודה הקודמת או במהלך הלימודים.

מילון המושגים של ג’ולט נועד לסייע לכם להכיר את המינוחים והמושגים הנפוצים ביותר בעולם ההייטק והסטארטאפים. אנו ממשיכים לעדכן את מילון המושגים כל הזמן, המומחים שלנו מרכזים את המונחים החשובים ביותר, והרשימה המופיעה כאן באתר כוללת את המושגים הנפוצים בעולם ההייטק והיזמות.

לנוחיותכם חילקנו את מילון המושגים לפי קטגוריות ותחומי עניין שונים. החלוקה במילון שלנו באה לעשות סדר ולסייע לכם לאתר בנוחות ובמהירות את המושג שאינכם מכירים.

תוכן עניינים

מושגי בסיס בהייטק

הייטק כינוי לתעשייה בה פועלות חברות אשר מציעות שירותים או מוצרים טכנולוגיים כמנוע ההכנסות העיקרי שלהן. לדוגמה, אפל, סמסונג ומיקרוסופט.
סטארטאפחברה הפועלת בתנאים של אי-ודאות אשר לרוב מתמקדת בצמיחה (ולא בהכנסות).
אקזיט״יציאה״ מהחברה שהוקמה. היציאה מלווה ברווח כספי גדול ליזמים ולשאר בעלי המניות בדרך כלל. היציאה יכולה להיות בכמה אופנים: מכירה לחברה אחרת (כפי ש-Google רכשו את Waze); מיזוג עם חברה אחרת; או הנפקה בבורסה (כפי ש-Wix הנפיקו בבורסה האמריקאית). רוב הסטארטאפים נסגרים ולא מגיעים למצב של אקזיט. 

סוגים של חברות וארגונים

B2Bמושג המתאר מצב בו הלקוחות של החברה הם חברות בעצמם. בדרך כלל, מוצרים ושירותים שניתנים כ-B2B מסייעים ללקוחות לשפר את האופרציה ולהגדיל את שורת הרווח של החברה. לדוגמה, Slack נותנת פתרון תקשורת פנים-ארגוני לחברות (משתמשי קצה שלא לוקחים חלק בחברה כלשהי לרוב לא ימצאו שימוש במוצר הזה). בזכות Slack, הלקוחות שלה (חברות) יכולים לעבוד טוב יותר.
B2Cהמושג ההופכי ל-B2B – כשהלקוחות של החברה הם משתמשי קצה, צרכנים יחידנים. לדוגמה, נטפליקס.
B2B2Cמודל לפיו החברה מוכרת מוצרים ושירותים למשתמשי קצה, אך באמצעות חברה אחרת. לדוגמה, אינטל מוכרת את המעבדים שלה לחברות אחרות, שבתורן מייצרות מחשבים ומוכרות אותם עם מעבדי אינטל לצרכני הקצה.
B2Gמצב בו הלקוחות של החברה הם ממשלות (Governments). האתגר לחברות כאלו הוא שלא ניתן לכרות חוזה עם הלקוח בקלות ברוב המקרים, אלא יש צורך בזכייה במכרז ובתהליכים ארוכים ואיטיים יותר כדי להרוויח כסף.
H2Hמגמה חדשה ביחסית בעיקר בעולמות השיווק והמוצר, לפיה B2B ו-B2C הם מודלים מיושנים, כי ממילא הכל הוא Human to Human. כלומר, לפי הגישה הזו, אנחנו ממילא נתנהל עם בני אדם בצד השני, גם כשמוכרים לעסקים. לכן, המסר הוא להתמקד בצרכים והמוטיבציות של האנשים.
חד קרן (Unicorn)כינוי לחברה פרטית ששוויה מוערך במיליארד דולר או יותר. כמו כל חד קרן, זה נדיר: בישראל פועלים כיום רק כ-50 חדי קרן.
Stealth Modeחברה שלא מספרת מהו המוצר שעליו היא עובדת. לפעמים גם העובדים של החברה לא סגורים על מה הם עובדים. 

מודלים עסקיים

Pivotשינוי בכיוון של חברה. מדובר באירוע משמעותי, בעיקר בסטארטאפים, שבו מחליפים את המודל העסקי או המוצר בהתאם לצרכים של השוק. לדוגמה: לפני ה-Pivot שלו, יוטיוב תוכנן להיות שירות דייטינג באמצעות וידאו.
SaaSראשי תיבות של Software-as-a-Service.  מודל עסקי לפיו תוכנה או שירות נמכרים בתצורה של מנוי חודשי, במקום תשלום חד פעמי. זה האופן שבו מוצרי אופיס ופוטושופ נמכרים כיום. משקיעים לרוב אוהבים חברות הייטק עם תשלום חודשי חוזר.
הצעת ערך (Value Proposition)הדבר שהופך את החברה למיוחדת ואטרקטיבית; מכונה גם USP (ראשי תיבות של Unique Selling Points). המושגים האלה עונים על השאלה: ״איך המוצר הזה מוסיף ערך למשתמש הקצה?״.
Product Market Fitמידת הרלוונטיות של המוצר שהחברה מציעה עבור הלקוחות הפוטנציאליים שלה. המונח מתאר התאמה בין השוק לבין המוצר, והוא מה שכל חברה מייחלת להשיג. הסיבה העיקרית שבגללה סטארטאפים נסגרים היא כי הם לא מצאו Product Market Fit – לא הצליחו להשיג את ההתאמה הזו.

פיתוח מוצר

MVPהגרסה הכי מופשטת ומינימלית של הפתרון שהחברה מציעה (ראשי תיבות של Minimum Viable Product). היא חייבת לכלול את הרכיב המרכזי שבפיתרון המוצע. לפעמים חברות מוציאות לשוק MVP לפני סיום הפיתוח כדי לבדוק האם יש Product Market Fit, ולפעמים מציגים למשקיעים MVP עוד לפני שיש מוצר גמור. 
Build Measure Learnמעגל פידבק המהווה בסיס להתקיימות של חברה על סמך למידה, חישוב והטמעת תהליכים, בצורה מחושבת ומבלי להסתמך על ניחושים והשערות בלבד.
QAראשי תיבות של Quality Assurance. רכיב חשוב בתהליך הפיתוח של המוצר, אשר עוקב ובודק את איכותו לאורך הפיתוח.
Early Adoptersקבוצת האנשים שישתמשו במוצר ברגע שהוא זמין. אלו ה״מעריצים הנלהבים״ של מוצרים חדשים, והם גם יסכימו להיות נסייני גרסת ״בטא״ (גרסה לא אפויה עד הסוף של המוצר), גם במחיר של חווית שימוש עם תקלות טכניות.
A/B Testingשיטת עבודה שבה משתמשים בעיקר אנשי שיווק, אנשי מוצר ומעצבים. לפיה שיטה, משווים שתי גרסאות של תוצר (כמו עמוד אינטרנט), כדי לגלות איזו גרסה כדאית יותר. המשתמשים (המבקרים בעמוד האינטרנט) ״מוגרלים״ מאחורי הקלעים ונחשפים רק לאחת הגרסאות, A או B, ולפי דפוסי השימוש שלהם – ניתן לדעת מה יותר מוצלח.
Leanתפיסה עסקית בה הסטארטאפ מוציא לשוק מוצר ״רזה״ ועובד באופן דומה – על מנת לאגור נתונים ופידבקים על המוצר ולהמשיך לעבוד עליו רק לאחר קבלת התובנות. השיטה מסייעת למנוע בזבוז משאבים.
Agileגישה מקובלת בסטארטאפים לפיה מסתגלים לשינויים מהירים ומשתפרים תוך כדי תנועה – במקום לתכנן הכל מראש ולהפסיד משאבים בשל התחייבות מוקדמת.
UIראשי תיבות של User Interface, העיצוב הפרונטלי של ממשק כלשהו (כמו אתר או אפליקציה). האופן שבו האדם והמחשב יוצרים אינטרקציה.
UXראשי תיבות של User Experience, חווית המשתמש כולה (בדרך כלל UI מוכל בתוך UX). למשל, בהזמנת חדר בבית מלון, חווית המשתמש יכולה לכלול גם את מסע הלקוח שמעבר לעיצוב הפשוט של האתר.
NPSראשי תיבות של Net Promoter Score, מדד אשר בודק מה הסבירות שהלקוחות הקיימים של החברה ימליצו על המוצר לחבריהם. 

כלכלת סטארטאפים

CACהעלות השולית של ״השגת״ לקוח בודד. ראשי תיבות של Customer Acquisition Cost – המחיר שמשלמים כדי לשכנע לקוח להשתמש במוצר או השירות של החברה.
LTVראשי תיבות של Lifetime Value – כמה כסף נקבל מכל לקוח בממוצע. השאיפה היא שה-LTV יהיה גבוה מה-CAC.
DAUמדד לכמות המשתמשים במוצר על בסיס קבוע (ראשי תיבות של Daily Active Users).
ARPUראשי תיבות של Average Revenue Per User – כמה כסף אנחנו גובים מלקוח אחד בשנה אחת.
Retention Rateכמה לקוחות ממשיכים להשתמש במוצר של החברה לאורך זמן? המדד הזה מאפשר לחזות הכנסות.
Churn Rateכמה לקוחות הפסיקו להשתמש במוצר של החברה? אחוז הלקוחות שהחברה מאבדת בכל תקופה (חודש או שנה). התרגום המילולי של Churn הוא ״נטישה״.
COGSראשי תיבות של Cost of Goods Sold – כמה כסף השירות/מוצר שאנחנו נותנים עולה לנו.

שיווק

אסטרטגיית Go-to-Marketתוכנית ההשקה של מוצר. זו האסטרטגיה שמכסה את כל הכלים והמתדולוגיות שבהם חברה משתמשת כדי להביא את המוצר שלה לידיים של הלקוחות הפוטנציאליים שלה. 
סגמנטציהתהליך של חלוקת הלקוחות לקבוצות (או סגמנטים), בהתבסס על מאפיינים שונים כמו תאריך ההצטרפות, מיקום גיאוגרפי, שביעות רצון וכו׳. החלוקה מאפשרת לשווק ללקוחות ולנהל אותם בצורה אפקטיבית יותר.
עמוד נחיתה (Landing Page)מוצר שיווקי המיועד לתפוס ״לידים״ (פרטי קשר של לקוחות פוטנציאלים), בדרך כלל עמוד אינטרנטי שבנוי כדף בודד ולא כאתר שלם. לחצו כאן לדוגמה לעמוד נחיתה.
Conversionכשלקוח פוטנציאלי משלים את הפעולה הרצויה מבחינת החברה – הרשמה לשירות, תשלום על מוצר, שיתוף ברשתות חברתיות או הרשמה לניוזלטר (למשל).
CPAראשי תיבות של Cost Per Action. בשיווק ממומן בפלטפורמות כגון Facebook Ads או Google Ads, המדד חשוב לבדיקת האפקטיביות של קמפיין.
CTRראשי תיבות של Click through Rate. מדובר באחוז הקליקים על מודעה מסוימת מתוך כלל החשיפות אליה. לדוגמה, אם מיליון אנשים נחשפו למודעה, אבל רק 10,000 מתוכם לחצו עליה, הCTR הוא 1%. 
SEOראשי תיבות של Search Engine Optimization, תחום המתאר את הניסיון להתברג בראש תוצאות החיפוש במנועים כמו Google. ב-SEO הכוונה היא להגביר חשיפה ומיקום ללא תשלום למנוע החיפוש, בשונה מSEM (ראשי תיבות של Search Engine Marketing).
CRMכלי טכנולוגי (כגון HubSpot או Salesforce) שמסייע לנהל את כל מערכת היחסים עם הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים של החברה. ראשי תיבות של Customer Relationship Management

השקעות

אקסלרטורתוכנית שנמשכת בין 90 ימים לארבעה חודשים, שבמהלכם היזמים ושהים במתחם ייעודי ונחשפים לתכנים בתחום היזמות, מקבלים חבילת שירותים מקצועיים וליווי של מנטורים. לעיתים האקסלרטורים מסייעים בבניית צוות ההקמה של החברה. בסיום האקסלרטור נערך יום Day Demo, שבו החברות מציגות בפני משקיעים את מה שפיתחו.
אנג׳למשקיע פרטי בעל הון עצמי המשקיע בחברות סטארטאפ בשלבים הראשוניים שלהן, בתמורה לאחוזים מהחברה ומרווחיה העתידיים. אנג׳ל לא ישקיע לבדו את כל הסכום בהכרח, אלא לרוב יעשה זאת כחלק מקבוצה על מנת לצמצם את הסיכון. 
Pitchהצגת רעיון למיזם כלשהו בפני קהל, בדרך כלל למשקיעים או שותפים פוטנציאליים.
Elevator Pitch״נאום מעלית״ – כינוי להצגה קצרה של סטארטאפ, בדר״כ בין 30 ל-60 שניות בהן המציג מספר על הרעיון או הפתרון במטרה לגרום למשקיע פוטנציאלי / בעל עניין להסכים להיפגש להצגה מסודרת. שיטה זו הגיעה לעולם כאשר משקיעים פוטנציאליים עלו במעלית עם סטארטאפיסטים שאפתניים ו״חויבו״ להאזין להם במשך 60 שניות. 
אופציותאופציות הן דרך מקובלת של חברות הייטק לתת תמריץ לעובדים להישאר לזמן ארוך יותר, ולעבוד קשה יותר. למעשה מדובר באופציה לרכוש מניות של החברה, וכך לקבל אפשרות להיות חלק מהבעלים של החברה ולהשתתף ברווחים שלה במקרה של אקזיט (מכירה או מיזוג החברה לחברה אחרת או הנפקה בבורסה).
IPOראשי תיבות של Initial Public Offering – הנפקה ראשונית לציבור. מושג המתאר את ההנפקה של מניות החברה לציבור הרחב, בדרך כלל באחת הבורסות בארץ או בעולם. יציאה של מניות להנפקה מאפשרת ליזמים ולמשקיעים למכור את המניות שלהם לציבור הרחב ו״לפגוש את הכסף״. להנפקה יש השלכות רבות כגון חובת שקיפות.
Pre-Seedשלב גיוס בו היזם מנסה לגייס סכום כסף ראשוני, בדרך כלל על סמך רעיון בלבד – על מנת שיוכל להגיע לאב-טיפוס ולעבור לשלב הבא. לעיתים מדובר בגיוס מFFF – חברים (Friends), משפחה (Family) ואחרים (Fools).
Seedשלב גיוס כספים מתקדם, בדרך כלל מקרנות הון סיכון.

מילון המושגים שהכנו עבורכם כולל כרגע את המושגים הנפוצים ביותר בעולם ההייטק והיזמות הטכנולוגית. לאחר שהבנו באמצעות המילון מה זה הייטק, מה עושים בהייטק, מה זה QA וכו’, אנחנו מתחייבים לשוב ולעדכן את המילון כדי לגבש מילון מושגים מקצועי המקיף כמה שיותר מונחים ומושגים בעולם ההייטק. המומחים של ג’ולט מוסיפים מושגים חדשים אחת לתקופה, ואנחנו גם מרחיבים את הקטגוריות והתחומים הרלוונטיים כדי לעשות סדר ולאפשר לכם ולאחרים לאתר בקלות את המושגים השונים.

בשלב זה, כפי ששמתם לב, מילון המושגים שלנו מבוסס על 7 תחומי עניין עיקריים, ביניהם מושגי בסיס בהייטק, סוגי חברות וארגונים, פיתוח מוצר, מודלים עסקיים, שיווק ועוד. אפשר להוסיף הצעות לעוד מונחים שפספסנו באמצעות יצירת קשר במייל או בערוצי המדיה החברתית שלנו. אנו נשתדל להוסיף מושגים ולעדכן את המילון עם ההערות וההארות שלכם.

חשוב לנו לציין כי למרות שמילון המושגים שהכנו הוא בעברית, יש מושגים וביטויים ללא מילה מתאימה בעברית. לכן, במילון תמצאו מושגים ומונחים המופיעים באנגלית, לעיתים לצד המונח באנגלית הוספנו גם את המשמעות שלו בשפה העברית.כדי לאתר בקלות מושג בהייטק אנו מציעים לכם להיעזר בתוכן העניינים כדי להגיע בקלות לתחום הרלוונטי בו תמצאו את המושג. כך לדוגמה, אם אתם מחפשים מושג הקשור לתחום כמו שיווק, לדוגמה מושג נפוץ כמו SEO, עליכם ללחוץ על קטגוריית שיווק בתוכן העניינים ומיד תגיעו למושג הרלוונטי. יש מושגים בהייטק המופיעים במילון שלנו עם הרחבות וקישור לדוגמה, ובהרחבות על המושגים השונים תוכלו למצוא גם קישורים לכתבות באתרים חיצוניים המהווים מקור מידע אמין.

 • ppc-manager

  מה זה PPC? מחקר תפקיד PPC Manager

  מחקר התפקיד המלא עבור מנהלי ומנהלות קמפיינים או באנגלית ppc עם כל המידע על אופציות לקידום, הכשרות, אפשרויות קידום ועוד
  קראו עוד
 • שיווק בלינקדאין

  היום שיווק דיגיטלי בפייסבוק הינו חלק מהאסטרטגיה השיווקית של כל עסק. עם 2.93 ביליון משתמשים חודשיים ברשת החברתית הגדולה בעולם, לא פלא שקידום ממומן בפייסבוק נמצא בראש הרשימה כשאנחנו מדברים...
  קראו עוד
 • שיווק דיגיטלי בפייסבוק: איך לבנות קמפיין מוצלח בפייסבוק?

  היום שיווק דיגיטלי בפייסבוק הינו חלק מהאסטרטגיה השיווקית של כל עסק. עם 2.93 ביליון משתמשים חודשיים ברשת החברתית הגדולה בעולם, לא פלא שקידום ממומן בפייסבוק נמצא בראש הרשימה כשאנחנו מדברים...
  קראו עוד
 • 5 טיפים לגיוס עובדי הייטק איכותיים שכל חברה צריכה להכיר

  אם חשבתם לרגע שגיוס עובדי הייטק לא שונה מתהליך הגיוס בתעשיות אחרות, אז יש לנו הפתעה בשבילכם. בתעשייה כל כך דינמית בה יש יותר ביקוש לעובדים מאשר היצע, כללי המשחק...
  קראו עוד
 • 3 כלים לניתוח נתונים שכל דאטה אנליסט מתחיל חייב להכיר

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • קידום ממומן בפייסבוק: כל סוגי הקמפיינים בפייסבוק ואיך בוחרים את ״האחד״

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • הנוסחה למסר שיווקי מנצח שכל קופירייטר חייב לשיווק דיגיטלי בהייטק

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • אינסייד ג׳וב- איך להתקבל ליוניקורן שאתם רוצים לעבוד בו?

  איך תתקבלו לטאבולה, או לכל יוניקורן אחר בו אתם חולמים לעבוד? רועי דויטש, מנכ״ל ג׳ולט, בשיחה צפופה עם אורה אגוזי-ברזילי, VP Tech Operations at Taboola, על הנושא...
  קראו עוד
 • המדריך לחוזי עבודה בהייטק

  נכון לשנת 2021 חוזה עבודה בהייטק הוא לרוב מסמך באנגלית באורך כ-15 עמודים. להלן רשימה של מרכיביו העיקריים לצד הסבר קצר וכמובן שאלת השאלות - האם הם ברי מיקוח (המסמך...
  קראו עוד
 • שפות התכנות הפופולריות ביותר

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • המקצועות המבוקשים ביותר בתחום ההייטק

  תעשיית ההייטק היא ענקית ומכילה מגוון רב של תפקידים. הספקטרום מתפרש בין תפקידים טכנולוגיים לתפקידים עסקיים. בין הענפים השונים שקיימים בחברות הייטק ניתן לראות מחקר ופיתוח, HR, שיווק ועוד. התפקידים...
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד – Data Analyst / דאטה אנליסט

  הטכנולוגיה היום מאפשרת לחברות הייטק להפיק כמות עצומה של נתונים מהשימוש במוצרים שלהן ובפלטפורמות שהן מציעות. כדי להסיק מסקנות מהנתונים הללו ולגבש אסטרטגיות לפעולה, מועסקים בחברות הייטק Data Analysts: אנשים...
  קראו עוד
 • איך לנתח מידע עצום באופן אפקטיבי?

  העולם שלנו מושתת על נתונים בכמות אדירה שנאספת מדי שניה. מתי צריך לבצע ניתוח נתונים? מהן שיטות ניתוח הנתונים, ומהו התהליך? לקריאה היכנסו עכשיו לאתר JOLT>>
  קראו עוד
 • phone icon