לחצו כאן למעבר לתפריט הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן חלק תחתון
הרשמה לניוזלטר

מדריך: איך לקבל את השכר בהייטק שמגיע לי?

Jolt-logo-square
 • Jolt Team
 • 3 באוגוסט
 • 12 דקות
ווטסאפ
Whatsapp
ווטסאפ
אימייל
Email

מקום העבודה היום משמש עבורנו מספר רב של דברים בו זמנית: הוא מהווה גורם מגדיר, מקור ליצירת קשרים חברתיים, מעמד והתפתחות עצמית, וכמובן מקור פרנסה. כך למשל, לעתים קרובות נוכל לשמוע אנשים מציגים את עצמם לפי המקצוע בו הם עוסקים, בשילוב עם מצבם המשפחתי ומקום מגוריהם. 

על פי תיאוריית איזון המשאבים של Adams, אשר פורסמה ב-1960, עובדים נוהגים לנהל מאזן בין כלל המשאבים שהם מקדישים למקום העבודה במטרה לעזור להצלחתו, הכוללים זמן, ידע ומאמץ, לבין התוצרים שהם מקבלים, כמו שכר. השאיפה היא איזון ביניהם. כשעובדים חשים שהם מתוגמלים בצורה ראויה, רמת המוטיבציה שלהם גבוהה, והם משקיעים מאמצים בקידום מטרות הארגון. לעומת זאת, כשעובדים מרגיעים שאינם מתוגמלים כראוי, רמת התפוקה שלהם יורדת, והם עשויים לחפש הזדמנויות אחרות.

במגוון ענפים במשק הישראלי, ובענף ההייטק בפרט, מתבצעות מדי שנה העלאות שכר, ומקובל שהעלאות ניתנות כאחוז ביחס לשכר הבסיס. מכאן שלשכר הראשוני אותו מקבלים עובדים בעת כניסתם לחברה, משמעות רבה על שכרם העתידי.   

הדבר נכון עבור גברים ונשים גם יחד, אך חשוב לציין שאכן קיימים הבדלים מגדריים. רבות מדובר ברחבי העולם על פערי שכר בין גברים לנשים, ובסקר שפורסם לאחרונה על ידי אישהבהייטק בשיתוף עם Scale Up Velocity מבית Startup Nation Central, עולה כי כיום בישראל עדיין קיימים פערים משמעותיים בשכר בין גברים לנשים. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא פערים תפיסתיים בנוגע לניהול משא ומתן. מחקר שנערך בארה״ב ומתואר בספרה של  Linda Babcock, מצא פערים בשכר (בהייטק ומחוצה לו) גם כאשר השוו נשים וגברים בעלי השכלה זהה (בוגרי Stanford MBA). הסיבה לכך היא ש-7% בלבד מהנשים התמקחו על השכר שהוצע להן, בהשוואה ל-57% מהגברים. לכן גם אם קיים חשש מניהול שיחה בנוגע לשכר, חשוב מאוד לנסות ולהתגבר עליו.

מטרתו של מדריך זה היא לספק מספר נקודות אשר יסייעו לכם לקבל את השכר המגיע לכם בעיניכם, כאשר אתם מתראיינים לעבודה חדשה בהייטק, ולהגיע לנקודת האיזון הרצויה. 

מחקר וסקר שוק לשכר בהייטק

ידע הוא כוח! ערכו מחקר על שכר בהייטק, והבינו את טווחי השכר עבור המקצוע ורמת הניסיון שלכם. כמו כן, קיימים פערים בין השכר בהייטק לשכר בתעשיות אחרות.

כאשר מתראיינים לעבודה חדשה, פעמים רבות המעסיקים מגדירים טווח שכר אותו הם מוכנים לשלם עבור המשרה המפורסמת. שאלת ציפיות השכר היא טריקית מטבעה, שכן דרישת שכר שאינה בטווח הרלוונטי יכולה לפסול אתכם בהתקדמות בתהליך, ולמנוע מכם את האפשרות להציג את כישוריכם והתאמתכם למשרה. מנגד, במידה שביקשתם שכר הנמצא בטווח הנמוך של הסקאלה, סביר שזה יהיה השכר אותו תקבלו, דבר אשר יכול לגרור לתסכול בהמשך, למשל, אם תגלו שאתם מתוגמלים פחות מהעובדים המקבילים אליכם. מעטים המקרים בהם המעסיקים יציעו לשלם שכר גבוה יותר מיוזמתם. לכן, חשוב להגיע מצוידים בידע.  

בצעו את המחקר לפני או בזמן הגשת המועמדות: רצוי מאוד לדעת כבר בשלב שליחת קורות החיים מהו טווח השכר הרלוונטי למשרה אליה אתם מגישים מועמדות. פעמים רבות, השאלה נשאלת כבר בראיון הטלפוני הראשוני.  עצה בהקשר זה: כאשר אתם בתהליך חיפוש עבודה, מומלץ לנהל קובץ אקסל מסודר של כל המקומות אליהם שלחתם את קורות החיים שלכם, עם כמה מילים על כל משרה/תפקיד, כך שלא תהיו מבולבלים או חסרי ידע בראיון הטלפוני – מה שעלול להציב אתכם בעמדה פחות מקצועית ופחות בטוחה. ראיון טלפוני מגיע לעתים בהפתעה, כך שכדאי להיות מוכנים עם מקורות ידע מראש.

בארה״ב ניתן למצוא מודעות דרושים בהן כלול השכר המוצע. סוכנות הגיוס לדיגיטל Join מבצעת התקדמות בנושא בישראל, וחלק מהמשרות שהיא מפרסמת כוללות טווח שכר שיכול לסייע בהבנת השכר הרלוונטי למשרה.  בנוסף, אפשר לקבל מושג כללי על ידי עיון בדו”חות שמפרסמות חברות כוח אדם וגיוס, דוגמת נישה, CPSjobs, Alljob. כמו כן, בשנים האחרונות התפרסמו דו”חות הכוללים מידע ממוקד לפי ענפים, דוגמת סקר השכר של פיאלקוב דיגיטל. 

חשוב להקפיד לבדוק ולהצליב מספר מקורות מידע. במידת האפשר, מומלץ לשאול אנשים העוסקים במקצוע אם הם מוצאים את הנתונים הללו תקפים ורלוונטיים; זאת משום שקיימת שונות גדולה בין המקורות השונים, בהתאם לגודל המדגם והנבדקים אשר השיבו על הסקר על בסיסו הופק הדו”ח. 

אם שואלים אתכם לגבי ציפיות שכר ואתם מספקים טווח (לעומת מספר מדויק) – הדבר משאיר גמישות מסוימת, אותה ניתן להמיר בהטבות נלוות, שיכולות לשמש תחליף לחלק מהשכר; בהייטק נוהגים לתת הטבות דוגמת מספר ימי חופש, תשלום מחלה מהיום הראשון, השתתפות בעלויות אוכל בעזרת כרטיסים (תן ביס, סיבוס וכו’). מנגד, חשוב לוודא שגם הסכום התחתון בטווח יספק אתכם; פעמים רבות, כשמספקים טווח, השכר הנקבע בסופו של דבר קרוב יותר לסף הנמוך שלו.

התעדכנות שוטפת

המחקר שנעשה לקראת הגשת מועמדות למשרה, אינו תקף לאורך כל הקריירה. חשוב להקפיד ולהתעדכן בחידושים בעולם התוכן שלכם, ולוודא שהידע שלכם בנוגע לציפיות שכר הוא רלוונטי ואקטואלי.

בנוסף, חלק מהשונות בטווחי השכר קשורה בניסיון שלכם ובידע המקצועי. למשל, אם אתם בוגרי לימודים אקדמיים טריים, כדאי להתמקצע בעזרת קורסים נוספים, לצורך מיקומכם בחלק העליון של טווח השכר. לצורך התמקצעות והעלאת השכר בהייטק קיימים מגוון קורסים אונליין המוצעים באינטרנט, דוגמת קורסרה, Udemy, לינדה (Linda) שנרכשה על ידי לינקדאין, וקורסי POMA של ג’ולט.

קיימות הסמכות חינמיות ברשת, אשר מהוות גם הן סיגנל לידע שלכם ולנכונות שלכם להישאר עדכניים ורלוונטיים, למשל Google Analytics, Hubspot. יש פודקאסטים להם ניתן להאזין, דוגמת סדרת ״עוד פודקאסט לסטארטאפים״. בנוסף, קיימות קבוצות פייסבוק ולינקדאין מקצועיות, בהן ניתן להתעדכן בחידושים הרלוונטיים לעולם התוכן שלכם. לדוגמה: עולם אנשי התוכן, Super Sellers, The Customer Success Forum.

כשאתם נשארים מעודכנים, אתם נמנעים מהתקבעות במצב סטטי, וצוברים נקודות להעלאת השכר. בהייטק, החשיבות בהתעדכנות והעשרת הידע חשובה מאוד, עקב השינויים התדירים בתעשיה. 

עולם ההייטק הוא דינמי מאוד, ודברים שהיו נכונים לפני מספר שנים כבר לא תמיד רלוונטיים כיום. גם אם אתם מתמקדים בתפקידכם בתחום ספציפי, הקפידו לוודא שאתם מעודכנים בחידושים הרלוונטיים. זהו מרכיב המשותף הן לעוסקים בענף בתחום הטכנולוגיה והן לאלו אשר עוסקים בחלקים העסקיים של הענף. למשל, ערוצי הפרסום והשיווק משתנים, ביחד עם טעמי הקהל ואילוצי הרגולציה.

מקרה לדוגמה: האיחוד האירופי חוקק בשנת 2016 את ה-GDPR (General Data Protection Regulation). חוקים אלה נועדו להגן על פרטיות המשתמשים, ושינו משמעותית את צורת התקשורת מול משתמשים אשר מתגוררים במדינות האיחוד, ואת רמת ההסכמה הנדרשת לקבל מהם כדי ליצור איתם קשר שיווקי.
דוגמה נוספת לשינויים היא רשתות חברתיות חדשות הנוצרות בזמן שאחרות מאבדות את מרכזיותן; למשל, פרסום לקהל יעד צעיר בשנת 2021 מתבצע רבות בטיק טוק, ערוץ שלא היה קיים כלל לפני כארבע שנים. 

שיווק עצמי

במקרים רבים, מועמדים מצליחים לתאר את הפעולות אותן ביצעו בתפקידים קודמים, אך לא יודעים לקשר בין הפעולות הללו לתוצאות שהן הניבו. הבאת תוצאות חשובה לביסוס השכר שמגיע לכם. שכר בהייטק ובכלל מבוסס רבות על הוכחת איכות העבודה של המועמדים.

קורות חיים מציינים את התפקידים אותו ביצעו המועמדים, ואת הפעולות שבוצעו במסגרת התפקיד, אך לעיתים קרובות, לא מוצג קישור בין התפקיד לתוצאות. דוגמה לניסוח מומלץ: במחלקת שיווק, “הייתי אחראי/ת להשקה של מוצר , בעקבותיה ראינו יצירה של X לידים חדשים,  וגידול של Y אחוזים במכירות”. דוגמה נוספת: ב-Customer Success, רצוי לספק מידע על כמות הלקוחות שהיו תחת אחריותכם, ועל שיעור השימור (Attrition) או שביעות הרצון (NPS) של לקוחות אלו.

בנוסף, למועמדים רבים יש ניסיון בתחומים שאינם קשורים באופן ישיר למשרה, אך יכולים להעיד על תכונות אופי רלוונטיות. ודאו שאתם כוללים מידע גם על חלקים כאלו. לדוגמה: מועמד/ת לעבודה שרץ/ה בשעות הפנאי למרחקים ארוכים. הדבר מעיד על יכולות התמדה ונחישות, שהן רלוונטיות לתפקידים רבים. כך גם מועמד/ת אשר כתב/ה תזה כחלק מלימודי התואר למשל – דבר המעיד על יכולת לאסוף מידע ממגוון מקורות מגוונים, ולגבש מהם תובנות. הקפידו לתאר את היכולות שרכשתם ולא רק את המעשים שביצעתם.

אימון ותרגול

כמו בהרבה תחומים בחיים, Practice makes perfect. הפעם הראשונה בה אתם נדרשים לציין את ציפיות השכר בהייטק או בכל שוק חדש, עשויה להיות מלחיצה ומאיימת. אל דאגה – החוויה משתפרת מפעם לפעם, וחשוב לוודא שהניסיון הראשון לא יהיה בראיון עבודה אמיתי.

ערכו שיחת הכנה עם חבר/ה לפני ראיונות. התאמנו על שאלות כמו: ספרו לי על עצמכם; מהי ציפיית השכר שלכם; מה אתם מביאים עמכם למשרה. זהו מדגם קטן מכלל השאלות הפוטנציאליות שיישאלו בראיון; חשוב לדעת לענות עליהן, ולהרגיש איתן בנוח. תרגלו את התשובות לשאלות הללו ואת השילוב בין התשובות ברמת שיחה.

מחקרים מוכיחים כי מוכרות יוצרת חיוביות, ולכן ככל שאנחנו מתאמנים, אנו מתרגלים לדברים; לכן חשוב לבצע יותר משיחת הכנה אחת.  

בדיקה עצמית

האם אני מתאים/ה למשרה? האם אני משוכנע/ת שאני רוצה את התפקיד?
במשא ומתן קיימים מגוון מרכיבים סמויים ולא מודעים. כאשר אנחנו לא משוכנעים בצדקתנו, קשה הרבה יותר לשכנע את הצד השני. גם אם המילים הנכונות נאמרות, שפת הגוף שלנו משדרת מסר אחר. כך יהיה קשה לשכנע בעניין דרישות השכר – בהייטק קיימים היום צוותי גיוס מנוסים ומוכשרים, שעובדים גם על פי שפת גוף ומזהים את החולשה הזו אצל מועמדים.

בהקשר זה, חשוב להזכיר את Imposter Syndrom – תסמונת המתחזה, המתארת תחושה של מקריות, התחזות ותרמית – אנשים שמרגישים שאין הצדקה למסלול ההתקדמות שלהם, ושבכל רגע עלולים “לחשוף” אותם. לאנשים נדמה לעתים כי אחרים הם טובים ומוצלחים מהם, ולכן גם לאחר שעשו את המחקר שתואר בשלבים הקודמים, הם מתקשים ליישם אותו על עצמם ולדרוש את מה שמגיע להם – כי הם מרגישים שלא מגיע להם.

חשוב לזכור כי אנחנו מכירים את עצמנו גם על היתרונות שלנו אבל גם על החסרונות בעוד שבהקשר של אנשים אחרים אנחנו חשופים בעיקר ליתרונות, תופעה אשר מתעצמת בשיטוט ברשתות החברתיות השונות כדוגמת פייסבוק ולינקדאין, ולכן מתחזקת התחושה כי אנשים אחרים טובים מאתנו, ולכן אנחנו בעצם מתחזים להיות בעלי יכולות דומות לשלהם. 

בהרצאת Tedd ניתן לראות את Mike Cannon-Brookes, המייסד של Atlassian, חברה שהוקמה במימון עצמי והניבה רווחים של כ-1.6 מיליארד דולר בשנת 2020. הוא מדבר על התחושה הזו, שנותרה בו גם לאחר שזכה בפרס היזם המצליח של אוסטרליה. הוא מספר שההכרה בתופעה סייעה לו בהתמודדות עמה.

סוגיית השכר מעסיקה מועמדים ועובדים רבים, מסיבה ברורה. לכן, חשוב לוודא כי אתם מגיעים לשיחה לגבי השכר לאחר שביצעתם את הפעולות הדרושות, כדי לצלוח את שאלת ציפיות השכר, בהייטק ובתעשיות אחרות. 

יחד עם זאת, חשוב לציין כי קיימים סוגים שונים של ערך אותו אנו מקבלים במקום העבודה. 

המטרה היא להגיע לאיזון בין מגוון הערכים שאנו מקבלים. במקרים מסוימים נרגיש שכדאי להתפשר בשכר תמורת מרכיבים אחרים, כגון צבירת ניסיון בתחום חדש, Work-Life Balance, ביטחון תעסוקתי. חשוב לזכור שהייטק הוא תעשיה דינמית, ועובדים נעים בין משרות אחת לכמה שנים בדרך כלל – כך שגם אם אתם מתפשרים כעת, ניתן לשפר מועמדות למשרה הבאה.

נכתב על ידי: 

נועה סגול, VP Marketing & Strategy at PractiTest – Test Management.

עריכה: יעל בארי

 • ppc-manager

  מחקר תפקיד PPC Manager

  מחקר התפקיד המלא עבור מנהלי ומנהלות קמפיינים או באנגלית ppc עם כל המידע על אופציות לקידום, הכשרות, אפשרויות קידום ועוד
  קראו עוד
 • 10 טיפים לשיפור קורות החיים להייטק

  בניית קורות חיים היא משימה קריטית כשמגישים מועמדות לעבודה באופן כללי, ובחברות הייטק וסטארטאפ בפרט.
  קראו עוד
 • סטארט-אפ או חברת הייטק גדולה? איך למצוא את עצמי בעולם ההייטק

  קיימים הבדלים רבים בין עבודה בחברת הייטק גדולה לבין סטארט אפ קטן. ההבדלים נוגעים בתחומים רבים, החל מתנאי ההעסקה ועד התפקידים השונים בתוך החברה. בעולם בו תעשיית ההייטק והסטארט אפ...
  קראו עוד
 • רוצה לשנות את הקריירה? 6 טיפים להסבה להייטק

  מה בארגז הכלים שלך יכול לסייע בהסבה להייטק (לאקדמאים או לא). חשוב לעבוד מסודר ולהיות ממוקדים. במאמר זה ניתן שישה טיפים שעשויים לעזור לך אם החלטת לעשות הסבה להייטק.
  קראו עוד
 • איך להשקיע בתיק עבודות לקראת עבודה בהייטק?

  תיק העבודות (Portfolio) הוא כרטיס הביקור שלכם כשאתם מגישים מועמדות לתפקיד בהייטק - בעיקר כשאין לכם ניסיון קודם בתפקיד. הוא מאפשר למעסיקים הפוטנציאליים לראות את התוצרים שלכם, איך נראית עבודה...
  קראו עוד
 • משרות הג’וניור הפופולריות בהייטק

  בין אם מדובר בהסבת תפקיד או בגיבוש קריירה לצעירים, כדאי להכיר את המשרות המבוקשות ביותר בעולם ההייטק והסטארטאפ, אליהן יש ביקוש גבוה לתפקידי ג'וניור.
  קראו עוד
 • איך לכתוב קורות חיים שיגרמו לכם לבלוט?

  איך אוודא שקורות החיים שלי בולטים על רקע קורות חיים של מועמדים אחרים? 13 טיפים קצרים ומעולים לכתיבת קורות חיים בצורה הטובה ביותר
  קראו עוד
 • מדריך – איך לעשות ראיון עבודה

  איך להירגע לפני ראיון עבודה? איך להתחיל את הראיון? איך לסיים אותו? ואיך עושים ראיון עבודה כמו שצריך? במדריך הזה ננסה לעזור לכם, המראיינים, להתכונן לראיון, להעביר אותו בצורה הטובה...
  קראו עוד
 • המדריך לראיונות עבודה | חלק 3 | הכנת פיץ’ והראיון עצמו

  במדריך ההכנה לראיון עבודה תוכלו למצוא המלצות שיסייעו לכם לקראת ראיון עבודה בכלל ובהייטק בפרט. במדריכים הקודמים דיברנו על סוגי ראיונות עבודה והכנה לראיון. חלק זה, שהוא החלק האחרון של...
  קראו עוד
 • המדריך לראיונות עבודה | חלק 2 | הכנה לראיון

  במדריך ההכנה לראיון עבודה תוכלו למצוא המלצות שיסייעו לכם לקראת ראיון עבודה בכלל ובהייטק בפרט. במדריך הקודם דיברנו על סוגי ראיונות עבודה, במדריך הבא נסביר על הכנת פיץ' והראיון עצמו....
  קראו עוד
 • המדריך לראיון עבודה | חלק 1 | סוגי ראיונות ומראיינים

  במדריך ההכנה לראיון עבודה תוכלו למצוא המלצות שיסייעו לכם לקראת ראיון עבודה בכלל ובהייטק בפרט. במדריך הנוכחי נדבר על סוגי ראיונות עבודה, במדריך הבא נדון בהכנה לקראת ראיון ובזה שאחריו...
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד Business Development Manager

  פיתוח עסקי מתאר באופן כללי פעולות לקידום העסק, לצמיחה, ויצירת שיתופי פעולה שמטרתם להגדיל את ההכנסות לחברה.
  קראו עוד
 • מה זה שיווק דיגיטלי? 10 דברים לדעת לפני שמתחילים ללמוד את המקצוע

  אספנו 10 דברים ששווה לדעת לפני שמגישים קורות חיים לאחד המקצועות המבוקשים שיש היום.
  קראו עוד