לחצו כאן למעבר לתפריט הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן הראשי לחצו כאן למעבר לתוכן חלק תחתון
הרשמה לניוזלטר

המדריך לחוזי עבודה בהייטק

Jolt-logo-square
 • Jolt Team
 • 30 בדצמבר
 • 12 דקות
ווטסאפ
Whatsapp
ווטסאפ
אימייל
Email

נכון לשנת 2021

חוזה עבודה בהייטק הוא לרוב מסמך באנגלית באורך כ-15 עמודים. להלן רשימה של מרכיביו העיקריים לצד הסבר קצר וכמובן שאלת השאלות – האם הם ברי מיקוח (המסמך מתייחס לחוזים גלובליים ולא שכר שעתי).

הטבות

כסף

שכר בסיסכמה תרוויחו ברוטו בחודש, זהו הרכיב המרכזי עליו ניתן להתמקח. סכום זה לרוב מחולק לשכר יסוד, שעות נוספות וגמול אי תחרות אבל לא נדבר על זה עכשיו.
מקורות שכדאי להכיר:theworker, glassdoor, levels.fyiההרצאה של יפתח בר
נסיעותסכום זה מתווסף מעל שכר הבסיס. החוק מחייב סכום מינימלי וברוב מקומות העבודה זה בדיוק מה שתקבלו אך בהחלט יש מקומות עבודה שמחליטים לתת החזר נסיעות גבוה מהמצוין בחוק.
בניגוד לדעה הרווחת, כן ניתן להתמקח על סעיף זה. אם למשל אתם גרים רחוק ממקום העבודה ויכולים להגיע רק באמצעות רכב, זו סיבה לגיטימית לבקש סכום גבוה יותר שיתחשב בצרכים שלכם. אני אפילו מכיר מישהו ללא רכב שהסכימו לעשות לו הסדר החזרים על שירותי מוניות.
ארוחותכיום בהייטק נהוג לחלק כרטיסי סיבוס או תן ביס אך יש חברות שמגלמות סכום זה ישירות לשכר מעל שכר הבסיס. לרוב מדובר בסכום אחיד לכל עובדי החברה שאינו ניתן למיקוח.
ככלל אצבע, הסכומים נעים בין 500 ל-1200 ש״ח בחודש כאשר 800 זה סכום יחסית שכיח. בנוסף כל חברה מחילה תנאים שונים על סכום זה. ברוב החברות מדובר על סכום שמתקבל כולו בתחילת החודש ומתאפס בסופו ואין עליו הגבלות מיוחדות. בחברות מעטות בוחרים להגביל את השימוש בכרטיס לשעות או אזורים מסוימים ואפילו לאפס את הסכום ברמה יומית.
חשוב לציין שאתם משלמים מס עבור שווי הארוחות (!) אך ישנן מעט חברות שמגדילות לעשות ומגלמות את המס בשכר.
בונוסיםסעיף זה נפוץ בעיקר בחברות אנטרפרייז. אני מכליל כאן גם את כל משכורות ה-13 למיניהן. לרוב לא ניתן להתמקח על בונוסים מכיוון שזו פוליסה כלל חברתית, יחד עם זאת, עבור סגל בכיר מאוד (או תפקידים מבוססי עמלות), ייתכן ויוגדרו בונוסים כתלות במדדים מסוימים ואז כן יש מקום לדיון. בונוסים, כמובן, חייבים במס.
מענק חתימהקיים בעיקר בחברות אנטרפרייז וגם שם לא לכל העובדים. מדובר בסכום חד פעמי שמתקבל יחד עם המשכורת הראשונה ולרוב מותנה בהישארות בחברה לשנה או שנתיים, לכן מכונה גם ״מענק התמדה״. סכום סביר הוא בסדרי גודל של משכורת אחת +/- אך כבר קרו מקרים של עילויים שקיבלו מענקים בגובה מאות אלפי שקלים. כמובן שעל סכומים אלו משלמים מס.

פנסיה וקרן השתלמות

פנסיהרכיב פנסיוני מינימלי מוגדר בחוק אך יש שיפורים הנהוגים בהייטק כמו רכיב פיצויים מוגדל והפקדה מסך השכר כולל שעות נוספות. ככלל, סעיף זה אמור להיות זהה בכל החברות וצפוי להיות:
6% על חשבון העובד6.5% על חשבון המעסיק לרכיב תגמולים8.33% על חשבון המעסיק לרכיב פיצויים (מתקשר לסעיף 14)
ביטוח מנהליםביטוח מנהלים מתקשר לרכיב התגמולים של הפנסיה. בסופו של יום מדובר בחיסכון פנסיוני עם תנאים טיפה שונים, למשל ביטוח אובדן כושר עבודה מקצועי שקשור למשלח היד הספציפי שלכם וחוקים שמונעים שינויים בתנאי הפוליסה. אחוזי ההפקדה קבועים בחוק ולא ניתנים לשינוי רק שימו לב שיש את זה בחוזה.
קרן השתלמותאלא אם כן אתם ממש ג׳וניורים, נהוג לתת קרן השתלמות עד תקרת מס כבר מהיום הראשון. אם לא נותנים לכם – תדרשו את זה. הסיבה שקרן השתלמות כ״כ חשובה היא שהמעסיק משלש כל שקל שאתם מפקידים לקרן (אתם מפקידים 2.5% מהשכר והמעסיק מוסיף 7.5%). נכון להיום לא משלמים מס רווחי הון על משיכות מהקרן (בניגוד לקרן גמל בה משלמים 25%) ולכן זה ממש מכרה זהב בטווח הרחוק.
כשתרצו לקחת משכנתא תבינו למה זה כ״כ חשוב. בהערת אגב אגיד שמאוד לא מומלץ למשוך מקרן זו כספים לפני הפנסיה, במקום זאת עדיף לקחת עליהם הלוואה. הקטע הוא שנכון להיום, כדי לקחת הלוואה על חשבון הקרן צריך סכום מינימלי של כ-20k שזה רק רלוונטי אם נשארתם באותה החברה כמעט שנה וחצי.
אז מה זה בעצם ״עד תקרת מס״? בגדול ההטבה של 0% מס רווחי הון עולה למדינה הרבה כסף ולכן היא מגבילה אותה עד שכר של כ-15k לחודש. אם אתם מרוויחים הרבה יותר מכך (נגיד מעל 30), יכול להיות שכדאי לכם להתעקש על קרן השתלמות על הסכום המלא. אמנם אין את אותן הטבות מס הכנסה ומס רווחי הון אבל היי, המעסיק משלש כל שקל שלכם. בחלק מהארגונים ישאלו אתכם האם אתם רוצים להפקיד את ההטבה לקרן ההשתלמות או לגלם אותה ישירות לברוטו שלכם.
ייעוץ פנסיוניזה לא חלק מהחוזה אבל חשוב לדעת שברוב המוחץ של החברות יש יועץ פנסיוני שכנראה יכול להשיג לכם דמי ניהול נמוכים על קרן הפנסיה, ביטוח המנהלים וקרן ההשתלמות. מניסיון מר, אני ממליץ לכם תמיד לעשות בדק בית לוודא שבאמת הדילים שהוא מציע הכי טובים וכן לוודא באתרי חברות הביטוח שהדילים אכן מוזנים נכון. אם יש לכם כיוון ליועץ פנסיוני טוב, אל תפסלו את הרעיון להשתמש בו במקום יועץ החברה.

חופש וימי מחלה

חופשה שנתיתהחוק הישראלי מגדיר מספר מינימלי של ימי חופש אך ברוב מקומות העבודה נותנים יותר מכך. נתון זה בהחלט ניתן למיקוח ברוב החברות אך יש לרוב גבול עליון שהארגון מוכן לתת כתלות בתפקיד. מקובל לא לרדת בכמות ימי החופשה אז אם בארגון הקודם היו לכן יותר ימים – תציינו את זה!
ככלל אצבע, 16 ימים נחשב מעט אך סביר, 18 זה טוב ומעל לכך זה מעולה. שימו לב לנושא ערבי חג, לרוב מדובר בחצי יום על חשבונכם אך יש ארגונים שנותנים ערבי חד בחינם – הטבה שמתכנסת לסדר גודל ממוצע של 3 ימים נוספים.
יש ארגונים המעניקים ימי חופש ללא הגבלה אך מחקרים מראים שעובדים נוטים לקחת פחות ימי חופש במסגרת זו.
בנוסף יש את נושא הצבירה. יש שונות גדולה בין ארגונים אך ככלל אצבע לרוב נותנים לצבור עד מחצית המכסה לשנה הבאה.
ימי מחלהסך ימי מחלה והשכר עבורם זה משהו שמוגדר בחוק אך רוב מקומות העבודה, לפנים משורת הדין, מציינים בחוזה שהם משלמים שכר עבודה מלא כבר מהיום הראשון למחלה.

אופציות ומניות

אופציותאופציות הן הטבה רלוונטית רק לחברות פרטיות (כלומר שלא עשו אקזיט כגון מכירה, מיזוג או הנפקה). אופציה היא זכות לקנות את מניות החברה במחיר מוזל אם וכאשר החברה תונפק. חשוב לציין שלא כל הסטארטאפים מחלקים אופציות, או שהם כן מחלקים אבל לא לכולם או לא מהיום הראשון.
יש הרבה מה להגיד על אופציות, מעוניינים? תקפצו לנספח הזה בסוף המסמך.
הענקת מניותמניות הן הטבה רלוונטית רק לחברות ציבוריות (נסחרות בבורסה). בחברות כאלו נהוג לתת לעובדים סכום נאה של מניות חסומות שמבשילות לאיטן במשך 4 שנים, מה שידוע בשם RSU. על רכיב זה ניתן ורצוי להתמקח בדיוק כמו שכר.
על שווי המניות משלמים מס הכנסה אך מה שנחמד (נכון להיום) הוא שאם מחליטים למכור אותן במועד של לכל הפחות שנתיים לאחר מועד ההענקה, על הרווח משלמים רק מס רווחי הון ולא את מלוא מדרגת המס שלכם.
רכישת מניותבנוסף להענקת מניות (RSU), להרבה חברות ציבוריות יש תוכניות בהן העובדים יכולים לקנות מניות במחיר מוזל. זה לרוב לא מצוין בחוזה אלא פשוט משהו שקיים בחברה עם כללים ברורים שאינם ניתנים למיקוח.

סעיף 14

סעיף זה הפך להיות סטנדרטי בכמעט כל חוזה בעולם ההייטק. בגדול מה שהוא אומר זה שתמיד תקבלו פיצויי פיטורים, בין אם פיטרו אתכם ובין אם התפטרתם מרצונכם.

הורות ולידה

כל החברות עובדות בהתאם לחוק הזה, הזה והזה ואפילו הזה. מעט חברות נותנות טיפה יותר מרווח כמו אקסטרה ימי חופש ליולדת או לבן / בת הזוג. ישנם אפילו עוד פחות ארגונים (בעיקר האנטרפרייזים סטייל גאמפ״א) שמפרגנים בחופשת לידה יותר ארוכה בתשלום מלא ואפילו מספר שבועות בתשלום לבן / בת הזוג  (עדי כדי 6 שבועות). ארגונים אלו לרוב נוטים לתמוך כספית גם בתהליכי פונדקאות. תנאים אלו לרוב לא מפורטים בחוזה עצמו.

הטבות חוץ-חוזיות

כל הנ״ל כנראה לא יהיו מצוינים בחוזה אלא במעין נספח הטבות או לא בכלל.

מחשב ניידסטנדרט בכל חברה. תמיד נחמד שיש אופציה לקבל איזה מק טוב ולא רק thinkpad. המחשב הוא לא שי ויוחזר לחברה בתום התעסוקה.
טלפוןזה לא כ״כ נפוץ אך יש חברות שנותנות לעובדים לבחור טלפון על חשבון החברה
ליסינגגם זה לא נפוץ כלל אך יש חברות שנותנות לעובדים רכב חברה או אפילו דלקן. חשוב לזכור שעל שווי הטבה זו משלמים מס הכנסה.
ביטוח רפואימעט חברות מעניקות לעובדים ביטוח רפואי או החזרים על טיפולים ספציפיים
טיסותאם אתם עדיין רווקים או לפחות בלי ילדים זה יכול להיות די כיף לטוס מדי פעם לעסקים
החזרי לימודיםיש חברות שמשתתפות בהוצאות על קורסים מקצועיים ואפילו תומכות ע״י מתן ימי חופש נוספים על חשבון החברה.
פעילויות חברהמסיבות, ימי גיבוש ואפילו retreats בחו״ל! כל חברה ורמת הפינוק שלה.
מתנותלכל חברה יש רמה שונה של פינוק מבחינת מתנות יום הולדת, חגים וסוף שנה.
דוג פרנדלילמי שבקטע.

סעיפים נוספים

פטנטיםברוב המקרים פטנטים שפיתחתם כחלק מהעבודה שלכם יהיו שייכים לחברה בה אתם עובדים וברוב החוזים יש סעיף שמדגיש את זה (למרות שהחוק קיים גם אם זה לא קיים בחוזה). מסיבה זו, אם יש בידכם המצאות או פטנטים חשוב מאוד שהם יצויינו מפורשות בחוזה כדי להסיר ספק עתידי לגבי שייכות הזכויות. 
אי-תחרותברוב החוזים יש סעיף אי תחרות. אני לא אשקר, מאוד קשה לאכוף את זה. מסיבה זו בהרבה ארגונים מציינים במפורש שחלק משכר היסוד הוא בעצם מענק על זה שהסכמתם לא לעבוד אצל מתחרים לתקופה מסוימת לאחר תום ההעסקה בחברה – ואם תפרו זאת, החברה יכולה לתבוע את אותו רכיב השכר חזרה. לפעמים חלק מסעיף זה כולל התחייבות לא למשוך יחד איתכם עובדים למקום החדש.
סודיותברוב החוזים אתם מתחייבים לא לפרסם את תוכן החוזה לצד ג׳.
שימוש בתמונותיש טרנד להכניס סעיף שמאפשר לחברה להשתמש בתמונות שלך בעבודה לצרכים שיווקיים.
שיתוף נתוניםיש חברות שמבקשות הסכמה להעביר את המידע שלהם עליך לצד שלישי עבור, למשל,  בדיקת נאותות ע״י צד ג׳ או במקרה של מיזוג / רכישה – המעסיק החדש.
ניטור מידעאישור לוותר על זכויות הפרטיות שלך במחשב העבודה, כולל תיבת המייל.

טוב לדעת

ביטול חוזהאף על פי שזה לא אתי בעליל, עקרונית כל צד יכול לבטל את החוזה כל עוד מועד תחילת התעסוקה לא החל. יש השלכות משפטיות פוטנציאליות הקשורות לניהול משא ומתן בתום לב אך הן לא נאכפות בפועל ברוב המקרים.
קיימים תקדימים בהם נגרם למועמד נזק כלכלי בעקבות הביטול ובית המשפט חייב את החברה לשלם למועמד סדר גודל של 2-3 משכורות. אם אינני טועה, אפילו יש תקדים על מועמד שדרש שימוע פיטורים אף על פי שלא החל לעבוד בפועל.
אחוז מס שוליככל שמרוויחים יותר, משלמים מס לפי מדרגת מס גבוהה יותר. כמובן שהתוספת היא רק לסכום השולי מעל המדרגה, לא קיים מצב בו מקבלים שקל יותר ומשלמים יותר משקל מס. 
יש כל מיני טריקים למזער מס (למשל הידעתם שעל תרומות אפשר לקבל החזר מס?) ורצוי להיעזר ביועץ פרטי או של החברה כדי למקסם את הזכויות שלכם. לפעמים תיאום מס בסוף שנה יכול להניב אלפי שקלים.
נקודות זיכוינקודות זיכוי מעניקות לכם הטבות מס (למשל אם סיימתם לאחרונה תואר, נולד לכם ילד, אתם גרים בפריפריה וכו׳) אז אל תזרקו כסף לפח, תבדקו את הזכאות שלכם כאן.

כל מה שרציתם לדעת על אופציות

אופציות יכולות להיות הטבה נהדר משום שנכון להיום, לא משלמים עליהן מס הכנסה, אלא רק מס רווחי הון (שזה 25% וכנראה פחות ממדרגת המס שלכם).

הבעיה עם אופציות היא שכנראה לא ייצא מהן כלום, הרי רוב הסטרטאפים לא מנפיקים, מנפיקים במחיר נמוך או שמנפיקים לאחר כ״כ הרבה זמן שהרבה עובדים כבר עזבו.

כמות האופציות כמובן ניתנת למיקוח גם בחתימת החוזה וגם בשיחות שכר עתידיות. בחלק מהחברות יד מדרגות קבועות מראש לפי וותק, סוג משרה וכו׳ אבל בהרבה חברות זה על בסיס חוזה אישי בדיוק כמו שכר.

לרוב מתן האופציות הוא ביום הראשון שלכם אבל יש תהליך הבשלה הדרגתי של 4 שנים, כלומר אם תעזבו או תפוטרו לפני תום 12 חודשים (ה-“cliff”) לא תקבלו כלום אבל לאחר מכן תקבלו (יבשילו) 25% מהאופציות ולאחר מכן כל חודש או כל רבעון יבשיל החלק היחסי עד להבשלה מלאה בתום 4 שנים.

יש עוד הרבה מה להגיד לגבי אופציות אבל קצר המקום (עלות מימוש, דילול, אופציות מובחרות, ראונד משני, מועד הרכישה ועוד)… רק אציין שהכמות האבסולוטית של האופציות בידכם לא משנה כלל, מה שכן משנה הוא האחוז שיש לכם מכלל המניות בחברה. אז איך מחשבים זאת?

קודם כל תצטרכו לחפש בגוגל את מספר התאגיד ולהנפיק את נסח החברה כאן (עולה 10 שקלים). בנסח יהיה מצוין מספר המניות הקיימות בחברה. תכפילו בכ-1.14 כדי לכלול את המניות ששמורות לעובדים ולא מופיעים בדוח והנה סך המניות בחברה. תחלקו את מספר המניות שברשותכם במספר זה וקיבלתם את אחוז הבעלות הפוטנציאלי שלכם בחברה.

עכשיו מתחיל משחק הניחושים – תכפילו אחוז זה בשווי שאתם חושבים בו החברה תונפק וזה בערך השווי של האופציות שבידכם אם תחליטו לממש אותם בעתיד.

 • ppc-manager

  מה זה PPC? מחקר תפקיד PPC Manager

  מחקר התפקיד המלא עבור מנהלי ומנהלות קמפיינים או באנגלית ppc עם כל המידע על אופציות לקידום, הכשרות, אפשרויות קידום ועוד
  קראו עוד
 • שיווק דיגיטלי בלינקדאין: איך תתחילו שיווק עמוד לינקדאין ברגל ימין

  היום שיווק דיגיטלי בפייסבוק הינו חלק מהאסטרטגיה השיווקית של כל עסק. עם 2.93 ביליון משתמשים חודשיים ברשת החברתית הגדולה בעולם, לא פלא שקידום ממומן בפייסבוק נמצא בראש הרשימה כשאנחנו מדברים...
  קראו עוד
 • שיווק דיגיטלי בפייסבוק: איך לבנות קמפיין מוצלח בפייסבוק?

  היום שיווק דיגיטלי בפייסבוק הינו חלק מהאסטרטגיה השיווקית של כל עסק. עם 2.93 ביליון משתמשים חודשיים ברשת החברתית הגדולה בעולם, לא פלא שקידום ממומן בפייסבוק נמצא בראש הרשימה כשאנחנו מדברים...
  קראו עוד
 • 5 טיפים לגיוס עובדי הייטק איכותיים שכל חברה צריכה להכיר

  אם חשבתם לרגע שגיוס עובדי הייטק לא שונה מתהליך הגיוס בתעשיות אחרות, אז יש לנו הפתעה בשבילכם. בתעשייה כל כך דינמית בה יש יותר ביקוש לעובדים מאשר היצע, כללי המשחק...
  קראו עוד
 • 3 כלים לניתוח נתונים שכל דאטה אנליסט מתחיל חייב להכיר

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • קידום ממומן בפייסבוק: כל סוגי הקמפיינים בפייסבוק ואיך בוחרים את ״האחד״

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • הנוסחה למסר שיווקי מנצח שכל קופירייטר חייב לשיווק דיגיטלי בהייטק

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • אינסייד ג׳וב- איך להתקבל ליוניקורן שאתם רוצים לעבוד בו?

  איך תתקבלו לטאבולה, או לכל יוניקורן אחר בו אתם חולמים לעבוד? רועי דויטש, מנכ״ל ג׳ולט, בשיחה צפופה עם אורה אגוזי-ברזילי, VP Tech Operations at Taboola, על הנושא...
  קראו עוד
 • שפות התכנות הפופולריות ביותר

  פעם היינו מתלבטים אם ללמוד שפה שלישית, למשל צרפתית, ספרדית או איטלקית. היום השפות שמתלבטים ביניהן הן שפות תכנות. בהייטק קיימים תפקידים טכנולוגיים ותפקידים עסקיים שאינם טכנולוגיים. למידת שפת תכנות...
  קראו עוד
 • המקצועות המבוקשים ביותר בתחום ההייטק

  תעשיית ההייטק היא ענקית ומכילה מגוון רב של תפקידים. הספקטרום מתפרש בין תפקידים טכנולוגיים לתפקידים עסקיים. בין הענפים השונים שקיימים בחברות הייטק ניתן לראות מחקר ופיתוח, HR, שיווק ועוד. התפקידים...
  קראו עוד
 • מחקר תפקיד – Data Analyst

  הטכנולוגיה היום מאפשרת לחברות הייטק להפיק כמות עצומה של נתונים מהשימוש במוצרים שלהן ובפלטפורמות שהן מציעות. כדי להסיק מסקנות מהנתונים הללו ולגבש אסטרטגיות לפעולה, מועסקים בחברות הייטק Data Analysts: אנשים...
  קראו עוד
 • איך לנתח מידע עצום באופן אפקטיבי?

  העולם שלנו מושתת על נתונים בכמות אדירה שנאספת מדי שניה. מתי צריך לבצע ניתוח נתונים? מהן שיטות ניתוח הנתונים, ומהו התהליך? לקריאה היכנסו עכשיו לאתר JOLT>>
  קראו עוד
 • מחקר מילות מפתח – טיפים שימושיים

  מנועי החיפוש האינטרנטיים (ובראשם גוגל) הם הכלי העיקרי בו משתמשים צרכנים כשהם מחפשים מוצר כלשהו. החיפוש נעשה על ידי שימוש במילות מפתח – המילים והמונחים השכיחים ביותר שאנשים כותבים בשאילתה...
  קראו עוד